A napelem típusai és működése
A Napból rengeteg energia érkezik a Földre elektromágneses hullámok formájában. Egy nap leforgása alatt egy évre elegendő energiát kapunk, viszont ennek csak igen csekély részét tudjuk hasznosítani.
A napelem fontos szerepet játszik ennek az energiának az átalakításában. Az elektromágneses hullámok fotonokból állnak, amelyeket nem tudjuk közvetlenül felhasználni, ezért át kell alakítani elektromos árammá. Ehhez a folyamathoz egy félvezető anyagra van szükség.
Ilyen anyag a szilícium, ami a napelem fő összetevője. A fotonok beleütköznek a szilícium kristályokba és töltéssel rendelkező részecskéket hoznak létre. Ezek a részecskék rendezett mozgásba kezdenek és tulajdonképpen így keletkezik az elektromos áram.
Itt azonban kisfeszültségű egyenáram keletkezik. Ahhoz, hogy ezt használni tudjuk, át kell alakítani váltakozó árammá, amihez egy inverterre lesz szükségünk. A szilícium kristályok szerkezete alapján, többféle napelemet különböztetünk meg. Vannak monokristályos, polikristályos és amorf szerkezetek is.